Zákaznická podpora:+420 739 610 850

SPRÁVNÁ PÉČE O VLASY ZAČÍNÁ U VITAMÍNŮ

Mít krásné, zdravé a silné vlasy je snem každé ženy. Jak by ideální péče o vlasy měla vypadat?

Každá žena bez výjimky touží po zdravě vypadajících vlasech, které budou zářivé na pohled a hebké na dotek. Pokud naše vlasy nečekaně stávkují, začnou řídnout, vypadávat nebo se lámat, většina z nás se jako první uchýlí k vlasové kosmetice, od které zcela upřímně čekáme zázraky. Kvalitní vlasová kosmetika bez zbytečné chemie by v našem každodenním rituálu měla být základem, který nám pomůže udržet vlasy hezké. Tedy ovšem za předpokladu, že zdravé ve skutečnosti opravdu budou. Recept na zdravé a silné vlasy se ukrývá především ve vitamínech, které mají na naše vlasová vlákna blahodárné účinky.

Ze života vlasů…

Ještě, než se podíváme na to, jak by správná péče o vlasy měla vypadat, je vůbec nejlepší se seznámit se stavbou a vlastnostmi vlasu. Lidský vlas se skládá z vlasového stvolu (scapus pili), který nalezneme nad pokožkou a kořenu vlasu (radix pili), který se nachází přímo po ní. Hluboko uvnitř kořene se nachází vlasová cibulka (bulbus), která je obalena vlasovými pochvami (epitely a vazivem). Spojení kořene a vlasové cibulky se pak říká vlasový folikul, jehož nedílnou součástí je cévní zásobení, mazové i potní žlázky. Kvalitní kořen a také stavba vlasové cibulky je pak základem zdravého vlasu. Důležitý je ale také vlasový stvol, který má svou jasně danou strukturu, kterou tvoří medula, kortex a kutila. Samotný vlas obsahuje proteiny, lipidy, vodu (ta tvoří až 12 % jejich hmotnosti) i řadu aminokyselin, dále také jód, měď, zinek, dusík, železo, kyslík, vodík i uhlík.

strong hair

Kvalitní péče o vlasy se bez vitamínů neobejde

Jak už je zřejmé, vlas jako takový je z chemického hlediska poměrně složitý. Pro to, aby vlasy zdravě rostly a byly i v průběhu svého růstu pevné, je zapotřebí je podpořit vitamíny, které fungují jako jejich hloubková výživa. Potřebné vitamíny i minerály do těla zpravidla získáváme pomocí vyvážené stravy. Tedy měli bychom. Ovšem málokdo si v dnešní době skutečně ohlídá dostatečný přísun všech látek, které pro fungování těla potřebujeme. Následkem toho naše tělo začne strádat, což se neprojeví ze dne na den, ale klidně až za pár měsíců. Najednou s hrůzou zjistíme, že se nám lámou konečky, vlasy nám řídnou, lámou se nám nehty, vysušuje se nám pleť… Víme, že něco není v pořádku, ovšem většinou nejdříve sáhneme po něčem, co náš problém vyřeší alespoň navenek. Posléze se divíme, že nám přípravky nepomáhají, začínáme propadat zoufalství. A přitom by stačilo tak málo – sáhnout po těch správných vitamínech. Své ostatně o tom ví také čtenářka Pavla: “Je to asi tak rok, co mi začaly šíleně padat vlasy. Třepily se mi a lámaly. Byla jsem z toho nešťastná, o to víc, že pravidelně chodím ke kadeřnici a vlasy nijak nezatěžuju. Vyzkoušela jsem nějaké masky, vůbec nic nepomáhalo. Jako poslední varianta pro mě byly vitamíny. Brala jsem komplex vitamínů, také mi byla tou dobou zjištěná anémie, proto jsem užívala železo. Přibližně po třech měsících problémy s vlasy ustaly a myslím si, že je to právě tím.”

Na jaké vitamíny bychom neměli zapomínat?

Pokud chcete, aby vnitřní péče o vlasy byla opravdu dokonalá, je důležité spolehnout se na potřebné vitamíny, které proberou vaše vlasy opět k životu. Co by ve vašem jídelníčku rozhodně nemělo chybět?

Rybí olej

Rybí olej je zdrojem mnoha tělu prospěšných látek, avšak nejvíce je prospěšnost užívání rybího tuku spojována s obsahem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Z nich mají pro tělo největší význam zejména kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Obě tyto kyseliny se často kombinují s vitamínem E, který v roli antioxidantu zabraňuje oxidaci, jež by vedla k znehodnocení obou látek. Pokud tělo trpí nedostatkem omega 3 mastných kyselin, snižuje se kvalita nehtů, pokožky i vlasů.

Ačkoliv jsou omega 3 mastné kyseliny pro náš organismus nezbytně důležité, tělo si je nedokáže samo vytvořit. Proto je zapotřebí je do těla dodávat pomocí potravin nebo doplňků stravy. Rybí olej však přispívá nejen ke kráse pokožky a vlasů, ale také zlepšuje kondici srdce a cév, usnadňuje tělu regeneraci po velké námaze, podporuje funkci mozku a v neposlední řadě pomáhá tělu se spalováním tuků.

Vitamín A, D, E

Vitamíny jsou životně důležité pro fungování celého organismu a mají nemalý vliv i na kvalitu pokožky či vlasů. Vitamín E je důležitý především díky svým antioxidačním schopnostem, které jsou nezbytné pro zachování prospěšných účinků omega 3 mastných kyselin. Mezi vitamíny, které podporují růst vlasů, můžeme zařadit i vitamín D. Ten hraje velmi důležitou roli při aktivaci kmenových buněk ve vlasových folikulech. Vitamin D je významný při buněčném dělení a při nahrazování starých buněk novými. Stimuluje proces růstu poškozených kožních buněk (včetně těch na vlasové pokožce) a podporuje regeneraci buněk nezbytných pro růst vlasů. Dalším důležitým vitamínem pro správnou kondici vlasů je vitamin A, jenž podporuje produkci mazu na vlasové pokožce, který je nezbytný pro hydrataci vlasových kořínků a ochranu vlasů před vysušováním. ETANI Strong hair je doplněk stravy určený k posílení vlasové pokožky, který obsahuje již zmíněný rybí olej, ale také Vitamíny E, A a D.

Prevence proti vypadávání vlasů

Vyváženou a pestrou stravou lze předejít vážnému poškození pokožky, zrovna tak nadměrnému vypadávání vlasů. Pro jejich posílení a zlepšení kvality spolehlivě působí jako prevence například kyselina listová či biotin. Biotin aktivně posiluje vlasovou pokožku a podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich lámavosti a třepení. Kyselina listová je důležitá pro správné dělení buněk, které jsou nezbytné při vývoji a růstu lidského těla. Mezi potraviny bohaté na kyselinu listovou lze zařadit špenát, luštěniny, vaječné žloutky a některé druhy ovoce jako například pomeranče, banány či jahody. Zapomínat bychom neměli ani na optimální přísun železa, zinku, jódu, hořčíku, inositolu i vitamínu C, které rovněž podporují přirozené zdraví našich vlasů.

Jak se účinně starat o zdravé a silné vlasy?

Ve chvíli, kdy je tělo zásobené vitamíny a vlasy získávají dechberoucí dojem, je dobré vědět, jak se o ně následně starat, abychom jim nijak neuškodily. Základním pravidlem je omezení častého mytí, které vlasy zbytečně vysouší. Šetřit bychom měli také s používáním stylingových vlasových přípravků, jež zatěžují vlasová vlákna. Ať už máte v plánu své vlasy potěšit poctivou maskou nebo je chcete ochránit před horkým vzduchem, je zcela nejlepší vsadit na přírodní přípravky. Občas je také dobré nechat vlasy odpočinout třeba pomocí metody no poo, díky které opět naberou sílu.

 

ZDROJ:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlas

https://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/pece-o-vlasy/proc-vam-padaji-vlasy-na-vine-muze-byt-nedostatek-vitaminu-a-zivin-728.html