Zákaznická podpora:+420 739 610 850

Jak vybrat správnou kosmetiku

 

Chcete své pleti dopřát vše, co potřebuje? Odhalte svůj typ pleti a zajistěte ji péči přímo na míru.

Kvalitu a vitalitu pleti ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi ty zásadní patří pitný režim, životní styl nebo zlozvyky v podobě kouření, sladkostí či slunění bez dostatečné ochrany. Největší vliv na naši pleť však mají kosmetické produkty, které dennodenně používáme. Ačkoliv krémy, séra či masky na svou pokožku aplikujeme v dobré víře (chceme přeci pleti dodat potřebné živiny a udělat pro svou krásu něco navíc), stává se, že je efekt často opačný. Mnohdy je taková péče příčinou nežádoucích kožních reakcí, vyrážky, akné a celkového zhoršení kvality pleti. Proč? Může za to nesprávný výběr kosmetiky. Proto před tím, než se rozhodnete své pokožce dopřát jakoukoliv péči, je nezbytné vědět, jaký typ pleti přesně máte.

Odhalte pomocí snadného testu svůj typ pleti

 Pokud si nejste úplně jistá, jaký typ pleti ve skutečnosti máte, můžete si udělat jednoduchý test v pohodlí domova a to v těchto krocích:
  • Obličej pečlivě umyjte, osušte a půl hodiny počkejte, než se pustíte do testování.
  • Vezměte savý papírový kapesníček nebo ubrousek a přitiskněte jej na problematická místa (čelo, nos, bradu a tvář).
  • Test pleti vyhodnocujte pohledem na ubrousek oproti dennímu světlu.

2

Vyhodnocení

Ubrousek je průhledný a prosáklý na skrz - máte mastnou pleť.

Ubrousek není průhledný, objevují se na něm malé částečky kůže - máte suchou pleť.

Ubrousek má různé stupně průhlednosti - máte smíšenou pleť.

Ubrousek je jemně průhledný (ani nasáklý, ani úplně suchý) - máte normální pleť.

Citlivou pleť rychlý domácí test sice neodhalí, poznat to však můžete pomocí znaků v podobě časté tvorby akné, zarudlé pokožky a jiných kožních reakcí na běžnou kosmetiku.

Péče ušitá přímo na míru

Když už máte představu o tom, jaký máte typ pleti, můžete snadno zvolit takovou kosmetiku, která podpoří vaši krásu a zároveň prospěje potřebám pokožky.

 

Normální pleť

Normální typ pleti je bezesporu snem každé ženy. Pokožka dobře snáší kosmetické přípravky, produkuje přiměřené množství mazu a vyznačuje se jemnými, nezanícenými póry. Aby však pleť neztratila ani kousek ze své přirozené krásy, je potřeba o ni s láskou pečovat. V ideálním případě proto nezapomínejte na kvalitní každodenní odlíčení a také včasné doplňování kyseliny hyaluronové a kolagenu, které podpoří tvorbu důležitých látek pro její půvab a zdravý vzhled.

Pro normální pleť můžete vyzkoušet:

 

Smíšená pleť

Smíšená pleť patří k nejčastějšímu typu pleti, která v sobě kombinuje znaky mastné, suché i normální pleti. Příčinou je zejména nerovnoměrná činnost mazových žláz. V oblasti čela, nosu a brady (takzvané T-zóně) je mastnější, v této části můžete objevit také černé, bílé i zanícené komedony. V okrajové (periferní) části bývá pleť buďto mastná a normální nebo mastná a suchá. Z hlediska ošetření bývá smíšená pleť poněkud náročnější. Střední partie je totiž zapotřebí ošetřovat jako mastnou pokožku, zatímco periferní části je nutné věnovat péči navrženou pro normální a suchou pleť. Pro eliminaci mastnoty je klíčové šetrné a přitom účinné odlíčení, na které by měla navazovat hodnotná výživa v podobě kyseliny hyaluronové a kolagenu. Je však také důležité nezapomínat ani na ošetření sušších částí, s čímž skvěle pomůže třeba švestkový olej.

Švestkový olej dokáže pleti poskytnout vysokou ochranu před volnými radikály a navíc má protizánětlivé vlastnosti, čímž je vhodný i pro citlivější typ pleti. Mezi další benefity patří schopnost hydratace, redukce kruhů pod očima a podpora vláčnosti pokožky. Neucpává póry a nezanechává nepříjemný pocit mastnoty.

Pro smíšenou pleť můžete vyzkoušet:

IMG_0395

 

Suchá pleť

Suchá pleť se na první pohled jeví jako tenká, křehká a bledá. Protože mazové žlázy nepracují dostatečně tak, jak by měly, postrádá lesk a mnohdy jsou na ní vidět i krevní vlásečnice. Protože suchá pleť má menší rohovou vrstvu, je také méně odolná proti nepříznivým vnějším vlivům. Na suché pleti se ukazují projevy stárnutí mnohem rychleji, než na jiném typu pleti, a proto je nutné o ni pravidelně pečovat. Pro suchou pokožku je více, než cokoli jiného, důležitá hloubková hydratace. Pro tento účel se skvěle hodí noční krém s meruňkou, který se postará o hydrataci pleti během vašeho spánku. Meruňkový olej v kombinaci s avokádovým olejem a bambuckým máslem podporují regeneraci pleti po náročném dni, poskytují jí potřebné živiny a stimulují tvorbu nového kolagenu. 

Pro suchou pleť můžete vyzkoušet:

IMG_0190

 

Mastná pleť

Pro mastný typ pleti jsou kromě zvýšené produkci mazu také charakteristické rozšířené póry, díky nimž má pleť sklony k tvorbě černých teček a akné. Mastný typ pleti nezřídka reaguje na kosmetické produkty podrážděním, v krajní situaci až alergickou reakcí. Proto je potřeba takové pleti věnovat zvýšenou péči především v oblasti hygieny, a to za pomoci odličovacích přípravků na bázi pěny. Z hlediska denní i noční péče byste se měla zaměřit spíše na dobře vstřebatelné a lehké krémy či séra. Vyhýbat byste se naopak měla olejovým produktům, které zvyšují produkci mazu.

Pro mastnou pleť můžete vyzkoušet:

3 

Citlivá pleť

Se zvýšenou citlivostí se můžeme setkat u všech typů pleti a to jak u mladších, tak i zralých žen. Citlivá pleť se projevuje především zarudnutím, otoky, svěděním či pálením v souvislosti s použitím kosmetiky, nebo jako reakce na mechanické podráždění. Příčinou bývá především obsah konzervantů či parfemace v kosmetice. Vhodné je tedy použití čistě přírodních produktů, které poskytnou citlivé pokožce šetrnou péči, zároveň ji zásobí vitamíny, antioxidanty i nenasycenými mastnými kyselinami. Skvělou volbou je pak v tomto ohledu třeba opunciový olej, který je vhodný i pro velmi citlivou pleť. Pomáhá udržovat její pružnost, dostatečnou hydrataci a efektivně také zpomaluje její stárnutí.

Pro citlivou pleť můžete vyzkoušet:

 

Stárnoucí pleť

Stárnoucí typ pleti je typický zvýšenou dehydratací pokožky, která je na pohled bledší a jemnější. Zpravidla se objevuje také hyperpigmentace různého charakteru, hemangiomy i změny v ochlupení. Pokožka vlivem ztráty kolagenního a elastického vaziva ztrácí svou pružnost a pevnost, objevují se vrásky a snopce jsou viditelně degenerovány. Patrné je také jiné rozložení tuku. Proces stárnutí se však odvíjí podle typu pleti a jeho průběh je zcela individuální. Stárnoucí pleť pak ze všeho nejvíce ocení především kvalitní hydratační péči bohatou na vitamíny, antioxidanty i tuky. Prospěšné je také pravidelné doplňování kyseliny hyaluronové a kolagenu, což jsou složky, které pokožka s přibývajícími roky postupně ztrácí a nedokáže je přirozeně obnovit. A právě tato dvojice je podstatná pro udržení pevné a pružné pokožky s minimem nedokonalostí.

Pro stárnoucí pleť můžete vyzkoušet:

IMG_4721