Co je to vitamín C?

Vitamin C neboli kyselina L-askorbová je velmi důležitý vitamín, který se podílí na mnoha biochemických procesech v lidském organismu. Většina zvířat a rostlin má schopnost ho syntetizovat, zatímco lidský organismus jej musí přijímat z potravy. Je pro nás tedy esenciálním vitamínem.

Přečtěte si více o jeho unikátních vlastnostech a síle, kterou oplývá.

Pohádka o 1000 a 1 názvu vitamínu C
Existuje mnoho forem vitaminu C. Nejen na potravinách, ale i v kosmetice se můžete nejčastěji setkat s termíny typu: kyselina askorbová, askorbyl fosfát (stabilizovaný vitamin C) askorbylpalmitát (ester vznikající reakci kyseliny askorbové a kyseliny palmitové), askorbyl glukosid (účinný a jemný derivát vitamínu C).

Jak dokáže vitamín C zpomalit stárnutí buněk?

Poslední výzkumy vitamínu C se soustřeďují na jeho roli v boji proti volným radikálům. Vitamín C totiž dokáže v těle fungovat jako velmi účinný antioxidant. Antioxidanty hrají klíčovou roli při prevenci vzniku některých chronických onemocnění, jako jsou například rakovina, onemocnění srdce, mrtvice, Alzheimerova choroba anebo šedý zákal. A co je tedy funkce antioxidantů v těle? Jednoduše řečeno to znamená, že dokáží chytat v organismu volné radikály kyslíku a tím chránit buňky a celý organismus proti oxidačnímu stresu, stárnutí buněk i celého těla. Dokáží být jakousi přirozenou prevencí nejen proti nemocem, ale udržují naše tělo vitální a mladé.

Proč dokáže vitamín C odstranit vrásky?

Kyselina askorbová je nezbytným pomocníkem při biosyntéze kolagenu (typ I a III) a elastinu. Kyselina askorbová má schopnost zvýšit syntézu kolagenu a tím tak podpořit pevnost a pružnost pleti. Díky tomu dochází k rychlejšímu vyhlazení vrásek a zpevnění povadlé pleti. Vitamin C se tedy ukázal jako účinný nástroj v boji proti stárnutí nejen organismu, ale i pleti. Zároveň má protizánětlivé účinky, takže kosmetiku s vitamínem C lze doporučit i ženám s problematickou pletí.

Co je to melanin?
Melanin je pigment odpovědný za barvu kůže a je schopen absorbovat světlo a ultrafialové záření. Kromě funkce ochranné plní též funkci termoregulační. V lidské kůži je tvorba melaninu stimulována UVB záření, kdy je pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu svitu.

Proč je vitamín C považován za účinnou zbraň proti pigmentovým skvrnám?

Vitamín C a jeho deriváty dokáží díky své struktuře účinně zpomalit biosyntézu hnědého kožního barviva melaninu a zároveň zabránit lokálního hromadění tohoto barviva v kůži. Této unikátní vlastnosti se již řadu let využívá pro bělení pigmentových i stařeckých skvrn na kůži. Neboť pravidelnou aplikací séra kyseliny askorbové docílíte viditelného zesvětlení skvrn. V našem eshopu můžete nakupovat různé produkty pro bělení pleti v kategorii Bělicí kosmetika na pigmentové skvrny.

Jak rychle lze odstranit pigmentové skvrny pomocí kyseliny askorbové?

Rychlost bělení skvrny je přímo úměrná stáří a původu skvrny. Původ pigmentových skvrn může být UV záření, hormonální nerovnováha, genetika či stáří.

Pokud se jedná o pigmentaci vzniklou hormonální nerovnováhou, pak je bělení skvrny rychlé a může být její odstranění trvalé. Stejně tak je tomu v případě pigmentových skvrn vzniklých slunečním zářením, ty jsou většinou povrchové a při pravidelné péči mizí rychle. Stařecké skvrny jsou způsobeny věkem a tudíž i s nimi se dá bojovat, jen to vyžaduje delší dobu v řádech měsíců. Pokud je pigmentace daná geneticky, skvrna se tvořit nepřestane, ale zle jí postupně zesvětlit až úplně vybělit.

Věděli jste…

Že sluneční záření je tvořeno z UVA a UVB paprsků. UVA paprsky nás ohrožují celoročně a pronikají do nejhlubších vrstev pokožky, čímž způsobují předčasné stárnutí kůže. UVB paprsky způsobují akutní nežádoucí projevy kůže jako je spálení od sluníčka apod. UVB paprsky jsou víc nebezpečné, protože mohou poškodit i DNA uvnitř buněk.

Nezapomeňte tedy pleť chránit celoročně proti UV záření, které pigmentové skvrny způsobuje. Nejlépe použijte ochranný krém s UV filtrem SP faktor 50 a vyhněte se tak předčasnému stárnutí, vráskám i nežádoucím pigmentovým skvrnám.

NÁŠ TIP NA KOSMETIKU

V našem sortimentu nabízíme řadu produktů, které vám mohou pomoci v boji proti stárnutí i jako zbraň proti nechtěné pigmentaci. Zde je krátký rozcestník:

Naše kosmetička pro vás navrhla dvě cenově výhodné sady pro postupné a intenzivní bělení pleti, aby vaše péče byla ucelená a výsledek viditelný.