Věděli jste, že kyselina hyaluronová dokáže v pleti víc než jen redukovat vrásky? A jak vlastně tato velká molekula na pleť působí? Pro koho je kyselina hyaluronová vhodná? Přečtěte si následující článek psaný odbornou kosmetickou poradkyní.

Co je to kyselina hyaluronová a jaké má účinky?ETANI KYSELINA HYALURONOVÁ

Trošku té chemie 🙂 Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan (v organismech vyskytující se sůl této kyseliny) tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty (není součástí buněk). Podílí se na stavbě pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži.

Vlastnosti kyseliny hyaluronové jsou pro kosmetický průmysl malým a velice účinným zázrakem, neboť dokáže v pleti zadržovat velké množství vody a udržuje její konstantní vlhkost, pevnost a zdraví. Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, obaluje tyto vlákna a zlepšuje tak pružnost pleti, zároveň vyplňuje vrásky a jemné linky. Změkčuje a vyhlazuje kůži, předchází vzniku strií, eliminuje jizvičky, má protizánětlivé účinky což ocení lidé s problematickou pletí a akné. Umí dokonce vázat některé toxické těžké kovy (olovo, kadmium) z prostředí. Chrání buňky před vstupem virů a bakterií. Blokuje volné radikály a působí tak silně antioxidačním účinkem, což přispívá ke zpomalení stárnutí pleti. Nabízíme kyselinu hyaluronovou HA ESSENCE ETANI 30 ml a další výhodná balení tohoto produktu.

Jak se kyselina hyaluronová vstřebá do pleti?

Kyselina hyaluronová díky své molekulové struktuře nedokáže prostoupit skrz kožní bariéru. Neznamená to však, že tím ztrácí kyselina hyaluronová svou účinnost, ba naopak! Utkvívá na povrchu pleti a navazuje na sebe tisíce molekul vody (ze vzdušné vlhkosti i vody ze séra či koncentrátu, v němž je obsažena).  Molekuly vody pak kyselina postupně uvolňuje a ty se pomalu vstřebávají do pleti. Dochází tak k pozvolné hloubkové hydrataci pleti bez nutnosti mastných kosmetických produktů. Pleť je po aplikaci hladká, hebká, vypnutá a buňky pleti i mezibuněčné prostory jsou hydratovány a tzv. saturovány. Na stejném principu fungují i hydratační pleťové masky s obsahem kyseliny hyaluronové (Hydratační maska s kyselinou hyaluronovou Goldne Time)

„V produktech, jako jsou hydratační krémy a séra, se molekuly kyseliny hyaluronové chovají překvapivě,“ vysvětlila newyorská dermatoložka Jessica Krantová internetovému magazínu Blisstree. „Jsou kluzké a navíc příliš velké na to, aby je pleť hlouběji absorbovala. Proto dlouho zůstávají na povrchu.“

Jak dokáže kyselina hyaluronová odstranit vrásky i hydratovat?

Princip účinku kyseliny hyaluronové je v tom, že na sebe dokáže navazovat milióny molekul vody. Díky tomu pak hydratuje pleť, zlepšuje její pevnost i pružnost a podílí se na procesu vyplňování vrásek. Je přirozeně obsažena v kožní tkáni, obaluje kolagenová a elastinová vlákna, čímž zvyšuje pevnost a pružnost pleti. Zvyšuje a urychluje syntézu samotného kolagenu a elastinu v pleti a podporuje tak tvorbu kolagenových a elastinových vláken, což je další důvod, proč dokáže efektivně působit na vyhlazení vrásek a zpevnění povadlé pleti.

Když kyselinu hyaluronovou nanesete na pleť, začne posílat molekuly vody do hlubších vrstev pleti, kde si tyto molekuly přebírá vaše vlastní kyselina hyaluronová. Ta má díky tomu větší objem a vyplní povadající kontury pleti, hydratuje pleť v nejhlubších vrstvách a tím omlazuje pleť.

Je dokázáno, že množství kyseliny hyaluronové v pleti s přibývajícím věkem klesá, což vede k disbalanci vlhkosti v pleti, stárnutí pleti a tvorbě vrásek.

Jak se kyselina hyaluronová využívá v kosmetice?

Krémy, séra, koncentrátyGOLDEN TIME KYSELINA HYALURONOVÁ

Krémy s kyselinou hyaluronovou už nejsou žádnou novinkou dermatologie, ale zaměřme se na účinnost těchto produktů. Pleťové krémy s kyselinou hyaluronovou často vytvoří pouze na povrchu pleti jemný film, který nemá dlouhodobý účinek a kyselina hyaluronová je vázána mezi mastné složky, které brání její aktivitě. Mnohem účinnější jsou séra a čisté koncentráty kyseliny hyaluronové, které se snadno a v malém množství nanáší na pleť, vytváří lehký film. Kyselina hyaluronová resp. molekuly vody dokáží proniknout až do hlubších vrstev epidermu, pleť hloubkově hydratovat a vrásky vyhladit svým působením zevnitř.

Dermatologická ošetření

Při dalším typu ošetření pleti s využitím omlazujících účinků kyseliny hyaluronové se využívá ultrazvukových vln (Ultrazvuková špachtle), laseru nebo přístroje s tenoučkými jehličkami (mikrodermabraze). Tyto kosmetické pomůcky a metody dokáží vpravit kyselinu hyaluronovou do hlubších vrstev epidermu postižených oblastí a jsou šetrnější pro ty, kteří zrovna nemusí injekce. I tato ošetření ovšem bývají finančně náročnější.

Injekční výplně

V roce 2003 byly injekční výplně kyselinou hyaluronovou povoleny a od té doby získaly pevné místo v nabídce klinik estetické chirurgie. Časem se dokonce zjistilo, že injekční výplně nejen vyhlazují vrásky (nosoretní rýhy, vrásky na bradě a na tvářích), korigují vtažené jizvy, modelují a zvětšují rty i poprsí, ale že jsou dokonce schopné stimulovat produkci kolagenu, čímž se účinek zesiluje. Nevýhodou této metody je bolestivá aplikace, krátkodobý účinek a vyšší finanční náročnost.

Pro koho je kyselina hyaluronová vhodná?

Kyselina hyaluronová je vhodná pro každý typ pleti, neboť pracuje na principu hloubkové hydratace a regenerace pleti. Hydratace je vhodná v každém věku (první známky stárnutí i zralá pleť) ať už se potýkáte se suchou, smíšenou, mastnou i problematickou a citlivou pletí. Zároveň je úžasným prostředkem k redukci vrásek a zpomalení stárnutí pleti (silný antioxidační účinek).

Citlivá pleť ocení regenerační vlastnosti a extrémně dobrou dermatologickou snášenlivost.

Suchá pleť využívá dobrých hydratačních vlastností této látky, schopnosti regulovat vlhkost v pleti a docílit vyvážené hydratované pleti.

Smíšená pleť je vyrovnaná, mizí suché a mastné oblasti vč. T zóny a pleti je dobrá vlhkost a balance vody.

Mastná pleť je často dehydratovaná (dehydratovaná neznamená mastná). Ač vypadá mastně, chybí ji často hloubková hydratace a kvalita podkožní tkáně.

Problematická pleť využívá protizánětlivé vlastnosti kyseliny hyaluronové, její hojivé a regenerační účinky. Pomáhá odstranit jizvy a předcházet akné.

Zralá pleť s vráskami docení kyselinu hyaluronovou ke zpomalení stárnutí pleti, vyplnění jemných i hlubších vrásek.

Povadlá pleť využívá schopnost kyseliny hyaluronové vyplňovat mezibuněčné prostory v pleti, hydratovat buňky kožní tkáně a udržovat tak tonus a pevnost pleti.

Jak zvýšit účinky kyseliny hyaluronové?DERMA VÁLEČEK 0,2 MM

Účinek všech sér a koncentrátů vždy podpoříte tím, že zlepšíte způsob zapracováním těchto účinných látek do pleti. Vyzkoušejte např. kosmetický derma váleček, který zvýší prokrvení kožní tkáně, zvýší metabolismus i vstřebávání molekul vody do hlubších vrstev pleti. Zároveň stimuluje regeneraci kůže a tím přispívá i k tvorbě kolagenových peptidů v podkoží. Derma váleček neboli derma roller je oblíbenou pomůckou obzvlášť u žen se zralou až povadající pletí. Při pravidelném používání derma válečku (2x – 3x týdně) společně s kyselinou hyaluronovou je pleť omlazena a zpevněna rychleji a výsledek je patrnější za kratší dobu po aplikaci. Nabízíme cenově výhodnou sadu kyseliny hyaluronové a derma válečku.

Často se nás ptáte…

1. Dobrý den, měla bych zájem o kyselinu, jaký je rozdíl mezi povrchovou aplikací a aplikací pomocí injekce?

Dobrý den. Při povrchové aplikaci pomocí sér a koncentrátů působí kyselina hyaluronová na celou pleť, hydratuje ji, vyplňuje vrásky a zvyšuje pevnost i pružnost pleti, chrání pleť a má účinky po celém povrchu. Při aplikaci injekcí se látka vpichuje lehce pod kůží, přičemž dochází k výraznějšímu lokálnímu vypnutí pleti. Pokud chcete docílit povrchovou aplikací kyseliny hyaluronové podobného efektu jako při vpichování injekcí, doporučujeme kyselinu po nanesení zapracovat do pleti pomocí derma válečku. Mikrojehličky totiž naruší lehce kožní tkáň a kyselina se tak dostane do hloubky pleti celá, obdobně jako při mikrodermabrenáži či vpichování. Po aplikaci kyseliny vždy doporučujeme použít regenerační či kolagenový krém.

2. Dobrý den,chci se zeptat, jestli Kyselina Hyaluronová pomáhá i na hlubší vrásky, děkuji.

Dobrý den. Určitě pomáhá, jen je nezbytná pravidelnost aplikace (ráno i večer). Zároveň doporučujeme použít po aplikaci kyseliny i koncentrát čistého rybího kolagenu, který s kyselinou výborně spolupracuje. Docílíte tak rychlejšího účinku vyplnění vrásek a zpevnění pleti. (Kolagenový koncentrát Golden Time)

3. Dobrý den, chodím na injekční aplikaci kyseliny a nevím, jestli dokáže povrchová aplikace séra totéž? Nebo mám kombinovat sérum i vpichy? Děkuji.

Dobrý den. Injekční metoda je invazivní a dochází tak k rychlejšímu lokálnímu vypnutí pleti i hlubokých vrásek. Avšak při pravidelném a dlouhodobějším používáním koncentrátu kyseliny hyaluronové na pleť můžete dosáhnout obdobných výsledků. Koncentrát působí na celou pleť, ne pouze lokálně jako při vpichování.

4. Mám kyselinu aplikovat jen na vrásky nebo na celý obličej?

Dobrý den. Koncentrát či sérum s obsahem kyseliny hyaluronové doporučujeme nanášet na celý obličej, zlepšíte tak působení, efekt účinku i celkovou hydrataci pleti.

5. Mám ji doma, používám ji několik dní. Po jak dlouhé době uvidím výsledky?

Dobrý den, při pravidelném používání 2x denně (ráno a večer) a správné aplikaci (poklepech na kůži, masírováním, zarolování dermaválečkem) se výsledky hydratace dostavují již během prvních dvou týdnů. Eliminace vrásek a zpevnění pleti očekávejte cca za 3 až 4 týdny. Vše je samozřejmě závislé na stáří pleti, na typu pleti i na celkové péči o pleť a zdraví.